Pianka otwartokomórkowa

W ocieplaniu budynków stosuje się dwa rodzaje pianki poliuretanowej – otwartokomórkową oraz zamkniętokomórkową. W nazwach tych zawierają się konkretne właściwości, doceniane w ocieplaniu budynków wewnątrz oraz od strony zewnętrznej. Poniżej przedstawimy wersję otwartokomórkową.

Najważniejsze cechy pianki otwartokomórkowej

Prawidłowo przetworzona pianka otwartokomórkowa, nałożona na daną powierzchnię, po czasie niezbędnym do wyschnięcia, ma:

  • strukturę, w której poliuretan stanowi rodzaj stelażu wypełnionego powietrzem; ta wersja to nie więcej niż 20% komórek zamkniętych;
  • niską gęstość o wartości 8-10 kg/m3 – wpływa to na jej zachowanie po aplikacji (warstwa termoizolacji bardzo szybko zwiększa objętość);
  • zdolność wypełniania pęknięć, nieruchomych szczelin – cecha nabierania objętości ma wpływ na finalne walory takiej warstwy dociepleniowej; pianka po zakończeniu natrysku wypełnia nawet niewielkie szczeliny, obniżając w ten sposób współczynnik przenikalności cieplnej do wartości wymaganych również w domach energooszczędnych.

Można więc zauważyć, że w ocieplaniu budynków pianką wersja otwartokomórkowa znajduje szerokie zastosowanie, ponieważ ma uniwersalne, termoizolacyjne właściwości. Warunkiem jest oczywiście korzystanie z preparatów sprawdzonych producentów oraz prawidłowo przeprowadzony natrysk na ocieplane powierzchnie.

Właściwości aplikacji warstwy termoizolacyjnej

Wiele materiałów izolacyjnych z biegiem czasu nieznacznie się zniekształca, zapada, ulega uszkodzeniom. Pojawić się mogą wówczas szczeliny, przez które ucieka z domu ciepło. Pianka zapobiega temu zjawisku z kilku powodów:

  • opisany już wzrost objętości zamyka wszelkie nieszczelności,
  • brak punktów styku, jakie występują w wełnie czy styropianie, sprawia, że warstwa docieplenia ma jednolitą, szczelną strukturę,
  • natrysk sprawia, że nawet skomplikowane konstrukcje dachu, krokwi czy też zniszczona izolacja w przypadku jej docieplania, zostają precyzyjnie wypełnione w miejscach trudno dostępnych.

Warto przy powyższym posłużyć się przykładem dla udowodnienia trwałości – z użyciem poliuretanu mocuje się m.in. okna i drzwi w ościeżach. Nie jest to więc materiał, który przez wyjściowy, niemal płynny charakter, byłby z tego powodu nietrwały. Szybko twardnieje i przybiera właściwą formę. Z trwałością wiąże się również budowa pianki otwartokomórkowej. Cechuje się ona niskim współczynnikiem oporu dyfuzyjnego, co oznacza, że nie chłonie wilgoci, a tym samym wydłuża się jej trwałość.

Walory termoizolacji a komfort mieszkania

Poza utrzymywaniem ciepła izolacja powinna jeszcze chronić przed hałasem. Pianka otwartokomórkowa ma w tym względzie bardzo dobre właściwości. Dotyczy to zarówno dźwięków dochodzących z zewnątrz, jak także od sąsiadów, chociażby w zabudowie szeregowej czy tzw. bliźniakach. Wytłumia dźwięki czyniąc z domu spokojne miejsce sprzyjające wypoczynkowi.

Pianka otwartokomórkowa
Przewiń do góry
Call Now Button