Ocieplanie pianą otwartokomórkową – poddasza i dachy

W ocieplaniu domów stosuje się dwa rodzaje pianki poliuretanowej – zamkniętokomórkową i otwartokomórkową. Pierwsza jest pianą uniwersalną, stosowaną w budownictwie nie tylko do ocieplania. Druga, tytułowa, jest z kolei wysoce wyspecjalizowana, odpowiednia do ocieplania poddaszy i dachów. Wynika to z jej budowy, która wpływa na lekkość materiału.

Budowa i własności pianki PUR otwartokomórkowej

Wersja otwartokomórkowa w swojej strukturze posiada pęcherzyki (struktura gąbczasta), lecz wypełnione powietrzem, a nie gazem. Natomiast komórki te są w 90% otwarte. Do jej pozostałych cech należą:

 • wspomniana już niewielka masa całkowita – dzięki czemu nie obciąża dachów i dlatego jest stosowana w ich izolacji,
 • współczynnik przenikalności cieplnej, który kształtuje się w przedziale 0,034-0,040 W/(m*K), co odpowiada współczesnym standardom w zakresie termoizolacji,
 • gęstość – oscylująca w przedziale 8-12 kg/m3,
 • „oddychanie”, a także niski stopień pochłaniania wody i wilgoci,
 • dobre właściwości dźwiękochłonne.

Oczywiście pianką otwartokomórkową można ocieplać również ściany, powyżej podkreśliliśmy jedynie jej rolę w kontekście ocieplania konstrukcji, które nie powinny być obciążane.

Podstawowa zaleta pianki w termoizolacji

Wiele zalet pianki poliuretanowej wynika wprost ze sposobu jej aplikowania – jest natryskiwana na ocieplaną powierzchnię. W procesie tym mieszane są dwie substancje, które wyzwalają reakcję chemiczną. Skutkiem tego na natryskiwanej powierzchni pianka zwiększa swoją objętość co wpływa na pokrycie i wypełnienie przez nią wszelkich, nawet niewidocznych nieszczelności. Kolejna zaleta wynikająca z metody aplikacji wiąże się z tym, iż powierzchnia piany ma jednolitą strukturę. Brak w niej zatem połączeń materiału, co występuje w przypadku wełny czy styropianu, a zatem z biegiem czasu nie powstają w jej strukturze mostki termiczne. Poza powyższym piana może mieć różną grubość, nawet kilkudziesięciocentymetrową (już 20 centymetrowa jest wystarczająca) – w taki sposób między innymi zabezpiecza się budynki gospodarcze, w których nie ma centralnego ogrzewania.

Inne istotne informacje

Warto też dodać inne informacje na temat pianki. Do istotnych należą poniższe fakty:

 • jest paroprzepuszczalna, co w dużym znacznym wpływa na komfort zamieszkiwania (odpowiednią wilgotność w domu), a także na brak podatności na powstawanie wspominanych pleśni i grzybów,
 • sprawdza się przy każdej pogodzie – powyższe właściwości wpływają na odprowadzanie na zewnątrz wilgoci z pomieszczeń przy jednoczesnym utrzymywaniu ciepła wewnątrz,
 • w kontakcie z wilgocią pianka się nie wypacza i nie zmienia swojej struktury, co rzutuje na jej wieloletnią trwałość.

Warto również dodać, że pod względem tłumienia hałasu pianka przewyższa inne materiały. Wystarczy powiedzieć, że jest stosowana do wytłumiania ścian w profesjonalnych studiach nagrań.

Ocieplanie poddasza – dlaczego warto użyć pianki PUR

Poddasze to newralgiczna strefa całego domu. Jeśli nie ma odpowiedniej termoizolacji, będzie tracić ciepło, gdyż ciepłe powietrze unosi się ku górze. Ponadto na poddaszu występuje większa wilgotność powietrza niż w innych częściach domu.Rezultatem tego faktu może być nasiąkanie ścian i sufitu wilgocią, a w konsekwencji pojawienie się grzybów oraz pleśni. Wszystkie te czynniki zagrożenia eliminuje pianka otwartokomórkowa. Pierwszy czynnik przez swoją pozbawioną spoin strukturę, a drugi przez niepodatność na czynniki biologiczne – wpływa na to jej paroprzepuszczalność. Ponadto pianka idealnie współgra z nowoczesnymi dodatkami i rozwiązaniami termoizolacyjnymi:

 • wentylacją mechaniczną z rekuperacją,
 • membranami krycia,
 • foliami paroizolacyjnymi.

Dzięki połączeniu ze sobą materiałów służących do ocieplania domu, z pianki otwartokomórkowej można stworzyć idealną termoizolację – zwartą, oddychającą, suchą, antyalergiczną, odporną na uszkodzenia i na mijający czas.

Ocieplanie pianą otwartokomórkową – poddasza i dachy
Przewiń do góry
Call Now Button