Ocieplanie i izolacje magazynów pianką PUR

gospodarstwo

Różne funkcje hal służących do przechowywania, a także nierzadko związana z ich funkcją konstrukcja budynków, wymagają specyficznej i przemyślanej izolacji termicznej. Niektóre z pomieszczeń takiego zabezpieczenia nie potrzebują, inne muszą zostać dostosowane do niemal matematycznie wyliczonych wartości utrzymywania odpowiedniej temperatury, pochłaniania wilgoci oraz tak zwanego oddychania, czyli paroprzepuszczalności. Wszystkie te parametry zależą od tego, jakie materiały są składowane w danej przestrzeni.

Dobrze przy ocieplaniu i izolacjach magazynów sprawdza się pianka PUR. Warto poznać jej zalety.

Najważniejsza cecha pianki PUR

To materiał zwykle wybierany do ocieplania magazynów różnego typu, czyli stalowych, murowanych, wolno stojących lub wpisanych w strukturę budynku produkcyjnego etc. Jego najważniejszą cechą jest możliwość aplikacji poprzez natrysk (czyli w sposób bardzo szybki) i uzyskania różnej grubości warstwy. Co ważne, grubość jest dostosowywana do określonych potrzeb, a odpowiednie parametry wstępnie wskazane przez producenta. Ale podczas aplikacji należy brać pod uwagę również wiele innych kwestii. To specjaliści zajmujący się zabezpieczaniem budynków przed chłodem powinni właściwie ocenić:

  • jaka mieszanka będzie w danym budynku idealna,
  • jaką jej grubość należy zastosować – również w kontekście towarów, które mają być w w danym miejscu przechowywane;
  • jak zaizolować poszczególne powierzchnie w jednym budynku, biorąc pod uwagę różne wymagania (wynikające choćby z różnic w strukturze czy materiale wewnętrznym i zewnętrznym dachu oraz ścian);
  • w końcu jaką wersję zabezpieczenia zastosować – zamkniętokomórkową czy otwartokomórkową, mają one bowiem różne właściwości.

To odpowiedzialne zadanie, dlatego przed zleceniem prac warto zorientować się, jak duże doświadczenie w tego typu pracach ma usługodawca. Dobre decyzje w doborze odpowiedniej pianki wpłyną na jakość warunków do składowania towarów, co w wielu przypadkach, np. przechowywania książek, ma kluczowe znaczenie.

cechy pianki PUR

Zalety zastosowania pianki w pomieszczeniach do przechowywania

Właściwości tego materiału sprawiają, że budynki, w których ją zastosowano, zapewniają bezpieczne przechowywanie różnych towarów. Do najważniejszych właściwości należą:

  • dobre utrzymywanie ciepła,
  • odpowiednie odparowywanie wilgoci,
  • niski stopień absorbowania wilgoci,
  • neutralność biochemiczna, co może mieć znaczenie w składnicach spożywczych,
  • doskonałe krycie wszelkich nieszczelności,
  • bardzo dobre przywieranie i wiązanie się z każdą powierzchnią, również metalową,
  • odporność na pleśnie i grzyby, ale także na insekty i gryzonie (pianka nie jest atrakcyjna dla gryzoni),
  • brak konieczności zabudowywania pianki – jeśli przedsiębiorca nie chce dodatkowo inwestować, po skończonej aplikacji ścianę i inne powierzchnie można zostawić bez zabezpieczeń w postaci płyt gipsowo-kartonowych i innych.

Po nałożeniu pianki PUR nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych prac. Następnego dnia pomieszczenia gotowe są do użytku, bezpieczne dla człowieka i wszelkich magazynowanych towarów.

Ocieplanie, docieplanie i izolacje magazynów

Prace zabezpieczające przeprowadzane są nie tylko w nowych obiektach. Dzięki piance PUR można również docieplić funkcjonujący już magazyn. Wówczas brana jest pod uwagę dotychczasowa warstwa termoizolacyjna, jej grubość oraz stan (ewentualne ubytki). Na tej podstawie ustala się, jaka grubość nowej warstwy będzie odpowiednia, aby zlikwidować mostki termiczne i zapewnić optymalne warunki magazynowe.

Zobacz również Ocieplanie pianką PUR czy wełną mineralną

Ocieplanie i izolacje magazynów pianką PUR
Przewiń do góry
Call Now Button