Izolacja i ocieplenie fundamentu budowanego domu

Osoby prywatne, budujące własny dom, mają do wyboru kilka popularnych materiałów termoizolacyjnych, którymi zabezpiecza się podstawę budynku. Jednym z najchętniej wybieranych jest pianka poliuretanowa, którą można stosować do izolacji i ocieplenia fundamentu każdego typu.

Zasada ocieplenia i izolacji fundamentu

Najważniejszą zasadą jest, by przy tego typu pracach otoczyć zarówno fundament, jak i cały budynek szczelną warstwą materiału ocieplającego. Konieczne jest zapobieganie powstawaniu wszelkich mostków termicznych, dlatego trzeba zadbać o ciągłość tego zabezpieczenia. Jeśli nie zadbamy o poprawne wykonanie takich prac, skutki będą odczuwalne każdej zimy, bo nawet jeśli ciepło zatrzymają w domu ściany i podłoga, to i tak będzie ono migrowało wzdłuż pionowych konstrukcji. Znajdzie ujście do gruntu przez mur fundamentowy. Połączenie ścian z podłogą jest newralgicznym miejscem każdego budynku i tam straty ciepła są najbardziej znaczące. Dodatkowo na tych powierzchniach skrapla się woda, co grozi rozwojem pleśni i grzybów.

Wygodna, wydajna i skuteczna – zalety pianki poliuretanowej

Aby uniknąć wszystkich wyżej wymienionych kłopotów, współczynnik przenikalności cieplnej nie powinien przekraczać 0,25 W/(m2K). Takie wyniki zapewnia pianka. Inne równie ważne zalety:

  • bardzo niski współczynnik absorpcji wody – nieprzekraczający 2% (dotyczy to pianki zamkniętokomórkowej); to idealny preparat do zastosowania pod grunt, gdzie jest stały kontakt z wilgocią (pianka nie traci w takich warunkach swoich właściwości utrzymywania ciepła);
  • odporność – jest wytrzymała, twarda i odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia;
  • w związku z metodą nanoszenia jest szczelna – skutecznie zapobiega powstawaniu mostków termicznych;
  • nie zniekształca się – podczas gdy z biegiem lat inne materiały mogą się rozszczelniać, tracić ciągłość struktury, pianka zachowa pierwotną formę;
  • utwardza się szybko, już następnego dnia mogą być prowadzone kolejne prace.

Istotną zaletą pianki poliuretanowej jest też jej aplikacja – poprzez natrysk. Preparat podczas natrysku zwiększa swoją objętość, wypełniając wszelkie najmniejsze nieszczelności. Trudno jest znaleźć na rynku inny materiał, który stanowiłby w tym względzie dla niej konkurencję.

Wydajność i szybkość pracy

Pianka to preparat, którego aplikacja jest bardzo szybka. Można ją przy tym nakładać na izolowaną powierzchnię w różnych temperaturach, na które jest odporna. Izolacja i ocieplenie fundamentu domu jednorodzinnego zwykle zajmuje zaledwie jeden dzień. Doświadczeni fachowcy mogą w sprzyjających warunkach opracować do 250 metrów kwadratowych powierzchni dziennie.

Aby przygotować się na taką inwestycję, należy zwrócić się do usługodawcy po wycenę, gdyż koszt usługi zależy od kilku czynników: wyboru metody i preparatu oraz od powierzchni fundamentu, którą należy poddać termomodernizacji. Rezultatem powinien być komfort cieplny budynku o każdej porze roku.

Izolacja i ocieplenie fundamentu budowanego domu
Przewiń do góry
Call Now Button