Sztywna piana zamkniętokomórkowa
Sztywne piany poliuretanowe PUR/PIR są tworzywami charakteryzującymi się zwykle stosunkowo niską gęstością w granicach od 30-70 kg/m3. Są one głównie wykorzystywane przy produkcji materiałów termoizolacyjnych i co za tym idzie najwięcej uwagi poświęca się opracowaniu produktów o strukturze zamknięto komórkowej dającej możliwie najmniejszy współczynnik przewodzenia ciepła λ.
Sztywna pianka poliuretanowa jest odporna na działanie grzybów i pleśni, nie lubią jej też owady i gryzonie. Dzięki odporności na praktycznie wszystkie rozpuszczalniki gotowe wyroby ze spienionej pianki poliuretanowej są łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Prócz tego wyroby z pianki poliuretanowej są łatwe w transporcie, obróbce i montażu. Mimo upływu czasu nie zmieniają swoich parametrów i „nie starzeją się”. Można je stosować w zakresie temperatur od -60°C do +180°C. W zależności od potrzeb pianka poliuretanowe może być wykonana w wersji niepalnej i samogasnącej oraz może być używana do zalewania ręcznego jak i maszynowego.
Dzięki temu, że systemy poliuretanowe mają dobra adhezję do praktycznie wszystkich materiałów i są używane, nanoszone w postaci płynnej dają warstwę izolacyjną ciągła – wolną od mostków termicznych. Główne zastosowania systemów poliuretanowych w izolacjach termicznych:
- izolacja rurociągów i zbiorników
- izolacja węzłów ciepłowniczych
- produkcja rur preizolowanych
- produkcja otulin termoizolacyjnych
- izolacja drzwi, bram, rolet
- produkcja płyt warstwowych z rdzeniem z poliuretanu
- izolacja budynków metoda zalewową
- produkcja bloków do cięcia na płyty i kształtki
- izolacja chłodni, lodówek, zamrażarek
- ocieplanie magazynów
- produkcja bojlerów, podgrzewaczy wody