Ocieplanie pianką PUR czy wełną ?

Każdy, kto planuje wybudować lub wykonać generalny remont budynku, z pewnością słyszał o różnych sposobach na ocieplanie poddaszy ścian i stropów domu. Najczęstszym dylematem inwestorów jest wybór metody izolacji dachu. Do wyboru mają dwie główne technologie przestarzałą wełnę oraz nowoczesną pianę poliuretanową.

Dlaczego piana jest najlepszą metodą na ocieplenie poddasza?

Szczelność i sposób aplikacji piany


Każdy inwestor powinien być świadom, że skuteczna izolacja musi być przede wszystkim szczelna. Wełna mineralna jest przywożona na miejsce budowy w arkuszach lub rolkach. Następnie jest podwieszana na sznurkach lub drutach pomiędzy krokwiami. Największą wadą tej technologii jest właśnie metoda jej montażu. Szczególnie w przypadku poddaszy ze skosami i różnymi załamaniami. Dodatkowo należy pamiętać, że arkusze waty po pewnym czasie często się osuwają tworząc potężne mostki termiczne.

Idealnym materiałem do ocieplania poddaszy jest piana poliuretanowa. Głównie ze względu na sposób aplikacji. Piana jest przywożona na miejsce budowy w beczkach i przetwarzana prze specjalny reaktor Następnie aplikator natryskuje pianę na izolowaną powierzchnię, dzięki czemu piana z łatwością izoluje nawet najbardziej skomplikowane konstrukcje. Ocieplając poddasze pianą zyskujemy szczelną, bezspoinową warstwę izolacji. Która z pewnością pozostanie na swoim miejscu przez cały okres użytkowania budynku.

Trwałość

Nikt nie buduje domu na rok czy dwa. Każdy oczekuje, aby materiały użyte do budowy spełniały swoją funkcję jak najdłużej. Tutaj po raz kolejny technologia montażu wełny często zawodzi. Mamy na koncie wiele realizacji ocieplenia pianą w miejscowości Białystok, Ełk, Łomża i okolicach, gdzie wymienialiśmy kilkuletnią wełnę na pianę PUR. Inwestorzy decydują się na tak kosztowny zabieg ze względu na bardzo wysokie koszty ogrzewania. Wełna już po kilku latach osuwa się, dodatkowo nie jest odporna na działanie wilgoci, tracąc bezpowrotnie nawet połowę swoich właściwości izolacyjnych. Napisz do Nas a otrzymasz od Nas fotorelacje z takich realizacji.

Cisza

Wiemy już, że piana sprawia, że na naszym poddaszu będzie ciepło zimą i chłodno latem. A co z hałasem? Otóż decydując się na docieplenie poddasza lub ścian pianką zyskujemy doskonałe wygłuszenie. Warto tu wspomnieć, że nawet profesjonalne studia nagraniowe są wygłuszone właśnie pianą poliuretanową.

Ciężar

W kwestii ciężaru izolacji piana poliuretanowa dosłownie miażdży wełnę. Metr sześcienny piany waży około 8 kilogramów, natomiast wełny nawet 40. Piana nie dość, że nie obciąża nadmiernie konstrukcji dachu to dodatkowo go usztywnia tworząc zwartą „sklejoną” konstrukcję.

Zdrowie najważniejsze, czyli dlaczego ocieplanie pianą?

Zwolennicy wełny reklamują ją jako materiał w 100% bezpieczny dla zdrowia. Niestety tak nie jest. W Internecie dostępne są artykuły mówiące o szkodliwości i rakotwórczości wełny. Warto też wspomnieć, że przy montażu wełny konieczne jest zastosowanie środków BHP takich jak maski i okulary. Podobnie jak przy pianie, lecz piana już po kilku godzinach od aplikacji przestaje wydzielać jakiekolwiek gazy i jest w 100% hipoalergiczna

Ocieplanie pianką PUR czy wełną ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
Call Now Button