Ocieplanie pianą otwartokomórkową

Chcesz ocieplić poddasze? Wybierz ocieplanie pianą otwartokomórkową. Poznaj zalety tego rozwiązania.

Wykonanie ocieplenia poddasza to jedna z ważniejszych czynności w trakcie realizacji każdej inwestycji budowlanej. Aby wykonać je profesjonalnie, a zarazem szybko i rozsądnym kosztem, warto postawić na ocieplanie pianą otwartokomórkową. Jakie plusy ma taki sposób doszczelnienia poddasza? Poznajmy bliżej korzyści, jakie niesie ze sobą ocieplanie poddasza pianą PUR.

ocieplenie poddasza piana
izolacja piana PUR

Kilka słów o piance PUR – gdzie stosuje się ocieplanie pianą?

Pośród pianek poliuretanowych wyróżniamy dwa główne typy produktu, ze względu na jego strukturę:

– pianka zamknietokomórkowa: o sztywnej i zwartej konsystencji

– pianka otwartokomórkowa; plastyczna, odkształcalna o strukturze przypominającej gąbkę.

Zajmiemy się drugim typem poliuretanu, gdyż to przy jego pomocy najbardziej efektywnie można wykonać ocieplanie pianą wszelkich rodzajów zabudowy, a szczególnie poddasza.


Pianka otwartokomórkowa, za sprawą swojej struktury (otwarte komórki), jest najczęściej wykorzystywana do szybkiego i skutecznego ocieplania poddaszy, ścian oraz stropów w budownictwie mieszkaniowym. Można nią ocieplać domy jednorodzinne, większe zabudowy szeregowe oraz wielorodzinne budynki realizowane w technologii murowanej, prefabrykowanej, lub drewnianej.
Tendencja do zagospodarowywania każdej dostępnej przestrzeni w budynku, a w szczególności poddasza, sprawia iż taka powierzchnia musi być doskonale zaizolowana i ocieplona. Wilgotność powietrza na poddaszu jest wyższa niż w innych partiach budynku, dlatego odpowiednia izolacja pozwoli uniknąć kłopotów z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci. Ocieplanie pianą PUR doskonale współgra z nowoczesnymi rozwiązaniami takimi jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją, zastosowanie membrany wstępnego krycia, czy folią paroizolacyjną. Uszczelniając poddasze pianką otwartokomórkową tworzymy zwartą, lecz zarazem oddychającą przegrodę, trwałą, funkcjonalną i odporną na zużycie.

Jak działa pianka otwartokomórkowa? Ocieplanie pianą a paroprzepuszczalność.

Największą zaletą, jaką niesie ze sobą ocieplanie pianą PUR, jest oddychalność całej zabudowy. Paroprzepuszczalności nie możemy jednak mylić z nieszczelnością, czy przewiewnością. „Oddychanie” powierzchni odbywa się na innych zasadach. Parametrem informującym o właściwościach paroprzepuszczalnych materiału jest współczynnik oporu dyfuzyjnego-µ. W przypadku pianki PUR jest on czterokrotnie większy niż przy użyciu wełny mineralnej i wynosi 4. Wykonując ocieplanie pianą poddasza sprawiamy, że nasz budynek, w części ocieplonej, zachowuje się jak trekkingowa kurtka z membraną. Odprowadza wilgoć na zewnątrz, zatrzymując jednocześnie maksymalnie dużo ciepła w środku. Gdy kurtka ma słabe parametry, wędrując pocimy się i cała wilgoć zostaje przy ciele, pod kurtką. Dobra odzież, podobnie jak pianka PUR, maksymalnie odprowadza wilgoć, dając komfort termiczny turyście, lub – w przypadku ocieplania pianą – wnętrzu poddasza.
Wełna mineralna zachowuje się zupełni inaczej. Jest przewiewna niczym bawełniana bluza, słabo uszczelnia, przez co gorzej reguluje termikę pomieszczenia.

Ocieplanie pianą a działanie wody. Pytanie o nasiąkliwość pianki PUR.Decydując się na ocieplanie pianą otwartokomórkową wybieramy bezpieczny pod każdym względem zabieg. Odporny również na zgubne działanie wilgoci. Analizując takie rozwiązanie może zrodzić się wątpliwość, czy pianka przepuszczając parę wodną nie będzie magazynowała wilgoci w niekorzystny dla budynku sposób? Właściwości PUR są jednak na tyle wszechstronne, że wybierając tę metodę nie narażamy poddasza na zawilgocenie. Otwarte struktury poliuretanu wchłaniają nadmiar wody, pozwalając na jego bezinwazyjne odparowywanie. Nie uszkadza się w tym wypadku w żaden sposób ani struktura pianki, ani nie tracą na jakości jej termiczne parametry.
Wykonywane przez nas ocieplanie pianą PUR realizujemy przy pomocy produktów zgodnych z europejskimi normami, które przechodzą wymagające testy jakościowe (np. 24 godzinna wystawa na działanie wody)

Porównując piankę otwartokomórkową z wełną, widzimy wyraźnie, że jakościowo ocieplanie pianą jest wydajniejsze i bardziej trwałe. Wełna pod działaniem wilgoci traci właściwości izolacyjne, jej struktura ulega osłabieniu, co może powodować niepożądane przemieszczanie się otuliny na skośnych połaciach dachu. Wilgotna wełna nie odprowadza tak skutecznie pary, co może dodatkowo powodować przeniesienie cząsteczek wody na elementy konstrukcyjne dachu, a tym samym osłabić jego stabilność.

Cicho i przytulnie na poddaszu. Ocieplanie pianą, czyli doskonała akustyka.

Komfortowe poddasze, poza doskonałą izolacją i ocieleniem powinno być dobrze wytłumione. Wysoką jakość akustyczną gwarantuje właśnie ocieplanie pianą PUR. Poliuretan świetnie izoluje od nadmiernego hałasu, tłumiąc odgłosy deszczu inne sygnały dobiegające z zewnątrz. Jego właściwości doceniają profesjonalni realizatorzy dźwięku. Gąbka poliuretanowa jest powszechnie stosowana do poprawienia akustyki/wytłumienia nie jednego studia nagrań.
Ocieplanie pianą daje komfort akustyczny w każdej przestrzeni, którą odgradza od otoczenia.


Zalety pianki PUR rysują się nader wyraźnie. System jest skuteczny, wysokowydajny, a realizacja szybka i bezinwazyjna. Nadaje się na każdy typ poddasza. Ocieplanie pianą zapewni komfort termiczny, akustyczny i doskonałą wentylację na długie lata.

Ocieplanie pianą otwartokomórkową

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
Call Now Button